Stipendier

Malmö Konststudio • Tel. 040-23 78 60 • malmokonststudio@hotmail.com

 

 

YournameCom © 2007 • Privacy Policy • Terms of Use

Malmö Konststudios

program

 

Föreläsningar

Kvalificerade föreläsare talar om konstnärer och konst-riktningar, ofta med koppling till kommande ut-ställningar.

 

Dagsresor

Besök på utställningar och gallerier i närområdet med kunniga guider.

 

Längre konstresor

Konstresa till Polen

4 - 11 september.

 

Konstresa till Madrid

9 - 15 april 2019.

 

Allt detta för en medlemsavgift på

250:- / person och kalenderår.

2018 års stipendiater

 

Varje år sedan 1968 delar Malmö Konststudio ut stipendier till

konstnärer med anknytning till Skåne.

 

Daniel Fleur

Daniel Fleur presenterar en realistisk värld med ett måleri som uttrycker motivet format likt det digitala uttryckets pixlar. Hans bilder väcker tankar om Hills landskap och Gerhard Nordströms breda palett men präglas av en alldeles egen och speciell lyster.

Sture Johannesson

Sture Johannesson har under de senaste fem decennierna varit en av få svenska bildkonstnärer, vars verk har mötts av stor uppmärksamhet internationellt.

Datorn kom tidigt att bli hans verktyg, vilket under åren resulterade i bl.a. en ström av affischer som med slagkraftiga motiv gick till attack mot institutioner, konstnärsnämnder och den politik som styr samhället och världen.

Här hemma lever kanske ännu rädslan kvar, präglad av en viss skandalaffisch i Lund 1968 – så som den då uppfattades av etablissemanget.

Men bakom har man alltid kunnat ana Stures humorfyllda leende och glimt i ögat. . Julia Lindemalm

I sina fotografiska bilder undersöker Julia Lindemalm gärna vår komplicerade relation till djur. Hon visar hur vi samtidigt kan beundra lejonets smidiga kropp och förfäras av dess konstruerade livsrum på zoo; hur vi kan dela gulliga kattvideos på sociala medier men låta sommarkatten bli hemlös när det passar oss.

Eftertanke och ömhet präglar hennes bildvärld.

De som mottagit stipendier under åren är:

1968 Ulla Ekman-Dahlbäck, Ivar Ålenius-Björk

1969 Sigfrid Bengtsson, Anders A Jönsson

1970 Brita af Klercker, Jules Schyl, Jacques Zadig

1971 Gunnar Nordin, Willy Lindeberg, Janeric Johansson

1972 Hanna Brundin, Christina Ringsberg, Hans Rosenquist

1973 Eve Eriksson, Sten Faste, Tore Nilsson

1974 Greta Turén, Eskil Skans, Bo Hultén

1975 Einar Bager, Anders Sten, Gunnar Norrman, Bertil Lundberg för Grafikskolan Forum

(stipendiesumman senare utdelad till eleverna Hans Verduijn och Rickard Årlin)

1976 Clarence Bergquist, Christina Campbell, Karin Schultz, Georg Nilsson

1977 Bertil Berntsson, Barbro Bäckman, Helge Lundström, Staffan Nihlén

1978 Allan Erwö, Gösta Lindquist, Maj Stentoft, Fred Åberg

1979 Per Jadeus, Nils Artur Nilsson, Tage Evald Nilsson, Rune Säll

1980 Maria Andersson, Gösta Nydahl, Bertil Lundberg, Åke Holm

1981 Elisabeth Halvegård, Nils Folke Knafve, Peter Linde, Octaviagruppen

1982 Rosemary Svanberg-Nilsson, Bo Walter, Thure Törn, Laszlo Bogardy

1983 Charlotte Gustafsson, Eric Lennarth, Bertil Mauritzon, Nils Ingvar Nilsson

1984 Måns Olof Arborelius, Olle Berlin, Hans Dhejne, Nobu Ota

1985 Gerhard Nordström, Gert Hansson, Susanne Högberg, Jeanette Lindstedt

1986 Marie Lindström, Peter Sternäng, Klara Nagy, Dyveke Zadig

1987 Peter Hahne, Maria Hellström, Göran Jönsson, Charlotte Weibull

1988 Yvonne Larsson, Antje Nilsson, Tommy Olsson, Ingrid Orfali

1989 Göran Carlberg, Arnold Hagström, Kari Mjåtveit, Stina Siljing

1990 Håkan Berg, Caroline Färnström, Lizzie Lundberg, Christian von Sydow

1991 Lena Cedergren, Annika Eriksson, Sven Ingvar Johansson, Rickard Silwärn

1992 Jan Dahlgren, Torsten Esbjörnsson, Mell Gran, Mårten Nilsson

1993 Olle Dahl, Thomas Holm, Kerstin Palmqvist, Martin Stenberg

1994 Bertil Kaa Hedberg, Katarina Hård, Magnus Wallin, Gertrud Winberg

1995 Jan Anders Hansson, Åsa Melin, Peter Wahlström, Niklas Nihlén

1996 Camilla Rydahl, Lars Österlin, Elisabet Apelmo, Maria Borgström

1997 Astrid Svangren, Anneli Månsson, Pia Hansson, Thomas Larsson

1998 Mats Andersson, Anna Kindvall, Per Mårtensson, Kerstin Winberg

1999 Katrine Forfang, Andreas Nordström, Nilsmagnus Sköld, Per Wizén

2000 Bettina Fürstenberg, Agneta Hernert, Mattias Olsson, Anders Wollin

2001 Petra Bauer, Leif Holmstrand, Fredrik Jensner

2002 Per Hasselberg, Linn Gustavsson, Magdalena Svensson

2003 Beata Fransson, Tomas E Scherer, Doris Bengtsson

2004 Tomas Gilljam, Caroline Mårtensson, Anna Nordquist-Andersson, Ulf Stålhane

2005 Anna Bokström, Marco Cersarec, Lena Ignestam

2006 Elisabeth Moritz, Viktor Rosdahl, Emilia Göransson

2007 Robert Moreau, Mattias Nordéus, David Svensson

2008 Hertha Hanson, Niki Cervin, Hanna Sjöstrand

2009 Anders A, Maria Schad, Jukka Vänttinen

2010 Manuel Calvo, Claes Eklundh.Emma Gunnarsson

2011 Carin Blücher, Johan Furåker, Johan Röin

2012 Signe Persson-Melin, Ulrika Thune, Stig Espe Olson

2013 Åsa Maria Bengtsson, Jakob Simonson, Alf Holm

2014 Vassil Simittichiev, Cecilia Sering och Jon Åkerlind

2015 Ann Böttcher, Peter Dacke och Charlotte Walentin

2016 Majlis Agbeck, Zardasht Faraj och Bertil Petersson

2017 Ewa Berg, Gunilla Widholm Carlsson och Kent Wisti

 

 

 

 

 

Föreläsningsserie om samtidskonst hösten 2018

Konstvetare: Thomas Kjellgren

Se under Föreläsningar